Květen 2015

Alibi

21. května 2015 v 17:56 | PJ sokol |  Dobrodružství
"Pane starosto, stala se tragédie." S těmito slovy vstoupil velitel athorské stráže do obytných místností na radnici, kde se zrovna z postele zdvihal Jonáš Černý. Měl stále pyžamo, ale stihl alespoň si sundat čepici s bambulí, kterou dostal před měsícem od Evy. Připadal by si s ní jako hlupák před tímto tvrdým vojákem.
"Povídej, Silve, co se stalo." Starosta se snažil potlačit zívnutí a cekově si zachovat nějakou důstojnost. Byly ale čtyři hodiny po půlnoci a on teprve dvě hodiny spal. Nový den nezačínal dobře, pokud teda ten předchozí vůbec skončil.
"Eva Varna byla nalezena mrtvá," pokračoval velitel.
Starosta se sesul z postele na zem. Doufal v prvním momentě, že je to jen sen. "Mrtvá? Ona? Vždyť před pár hodinami jsem se s ní loučil. Ve chvatu, ano, ale říkala, že má důležité jednání v Albireu."
Kapitán na sobě nenechal nic znát a s kamennou tváří pokračoval: "Nalezli jsme její kočár pár mil od města. Havaroval, protože praskl oj. Stráž dostala informaci od osamoceného jezdce, který ji tam našel. Těla byla ještě teplá. Pospíchal sem a vše nahlásil. Moji muži tam vše zajišťují a prozkoumávají. Už teď ale mám silné podezření, že paní Eva a její doprovod byli zavražděni."
"Zavra-," starostovi naskočily na holém čele kapky potu. To musel být sen, nějaká děsivá můra z vyčerpání, jinak si to neuměl vysvětlit. Nejhorší den života.
"Ano, pane. Na místě jsme nalezli několik zvláštních důkazů. Předně oj, který byl příčinou havárie vozu, se nezlomil, ale byl uťat. Vozka, který řídil, byl nalezen mrtev o několik stovek metrů dále. Držel se opratí do poslední chvíle. Dále se v místě nehody nacházel cizí kůň, zakousnutý nějakou šelmou. Nechápu, co se tam stalo, ale nepůjde o náhodu. Majitele zjistíme. A v poslední řadě kolem místa je mnoho cizích stop a v zničeném kočáře někdo raboval."
Jonáš Černý tupě zíral před sebe, po chvíli se oklepal a podíval na Silva. "Máte nějaké podezřelé?" pravil potichu.
"Slyšel jsem, že jste zde měl včera odpoledne povyk. Dobývali se sem za paní Evou ti místní hrdinové, že?"
"To ne, to přeci by neudělali. Ano, vedli s ní nějaký spor, ale přišel mi oprávněný a-"
"Ten velký barbar, pane. Jemu podobné stopy jsme nalezli u vozu a on by byl schopen oj svým mečem přepůlit. A mí muži právě nyní ve městě zjišťují, kde jsou a co dělali před pár hodinami. Aurionově spravedlnosti bude učiněno zadost."